wtorek, 10 kwietnia 2012

Unia (działa) dla młodych

Pewnie wielu z was nie ma zielonego pojęcia na temat oferty Unii Europejskiej skierowanej do młodzieży. Przyznam szczerze, że do niedawna też nic na ten temat nie wiedziałam. Media skupiają się na informacjach, które przynoszą zarobki, a przekazywanie pożytecznych informacji raczej nie jest kopalnią złota. W ostatnim nagonka na Unię była ogromna, kryzys i inne tego typu sprawy sprawiły, że straciliśmy zaufanie do tej instytucji. Wielkie było moje zdziwienie w czasie wizyty w przedstwicielstwie Komisji Europejskiej, kiedy dowiedziałam się, że propozycje ze strony UE nie kończą się na programach Comenius i Erasmus.

Co Unia ma dla nas, młodych?

PROGRAMY
*"Comenius"- edukacja w szkole
*"Erasmus"- szkolnictwo wyższe w Europie
*"Młodzież w działaniu"- pozaszkolne działania dydaktyczne
*"Leonardo da Vinci"- kształcenie i szkolenie zawodowe
*"Grundtvig"- kształcenie osób dorosłych
*"Jean Monnet"- nauczanie integracji europejskiej
*"Erasmus Mundus"- mobilność uniwersytecka na świecie
*"Tempus"- modernizacja szkolnictwa wyższego w krajach sąsiadujących z UE

W dzisiejszej notce chciałabym się skupić na jednym z nowszych programów- "Młodzież w działaniu". Program ten ma na celu wzbudzanie poczucia aktywnego obywatelstwa europejskiego, solidarności i tolerancji wśród Europejczyków. Jest on skierowany dla osób w wieku 13-30 lat.

Jedną z najbardziej interesujących akcji "Młodzieży w działaniu" jest Wolontariat Europejski. Umożliwia on młodym ludziom odbycie służby wolontariackiej w innym kraju przez okres do 12 miesięcy (zazwyczaj organizuje sie wyjazdy 6 lub 12 miesięczne). Mogą brać w nim udział osoby pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Wolontariat jest świetną alternatywą dla osób, które szukają swojej drogi życiowej i np. chcą zrobić sobie przerwę przed podjęciem studiów czy pracy. Ogromną zaletą jest to, że sam decydujesz o kraju w którym chcesz podjąć pracę (w programie uczestniczą wszystkie kraje UE+ Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Turcja oraz inne państwa, które podpisały stosowne umowy z UE) oraz co będziesz robić. Wolontariat daje przedewszystkim satysfakcję, dobrą zabawę, możliwość poznania nowej kultury i języka oraz zdobycie doświadczenia, które często okazuje się bardzo ważne, kiedy szukamy pracy. Co możesz robić podczas takiego wyjazdu ? Wszystko, dosłownie wszystko. Zbieranie owoców w Hiszpanii, renowacja zabytków we Francji, opiekowanie się niepełnosprawnymi w Wielkiej Brytanii- to tylko niektóre z zajęć, które można wykonywać. Ważne jest, aby dobrze zastanowić się nad długością wyjazdu i tym co chcemy robić, ponieważ w programie można wziąć udział tylko raz i nie są to wakacje, ale praca. Na miejscu mamy zapewniony nocleg,wyżywienie i niewielkie kieszonkowe.

Osoby zainteresowane procedurami związanymi z Wolontariatem i innymi inicjatywami związanymi z projektem "Młodzież w działaniu" zapraszam tą stronę


Brak komentarzy: